Tak - ponieważ gdy klimatyzator pracuje w trybie chłodzenia, na parowniku (chłodnica wykonana z miedzianych rurek z aluminiowymi lamelami) panuje temperatura od 0C do 100C - w tych warunkach następuje wytrącenie się wody z powietrza. Woda zabrudzona kurzem z powietrza ściekając z lameli parownika do odpływu osadza się na parowniku. Powstałe osady po pewnym czasie mogą stać się idealnym miejscem do rozwoju pleśni i grzybów.
Bardzo ważne jest również utrzymanie zewnętrznego wymiennika ciepła - skraplacza w odpowiedniej czystości, gdyż zabrudzenia powodują zmniejszony przepływ powietrza, utrudniając pracę urządzenia i zwiększają ryzyko awarii. Profesjonalnie wykonana konserwacja musi zostać wykonana przy użyciu odpowiednich środków chemicznych, które zapewniają eliminacje zabrudzeń, będąc jednocześnie bezpiecznymi dla ludzi.
Podczas konserwacji sprawdzane są również parametry pracy klimatyzatora. Regularne serwisowanie układu klimatyzacji zapobiega powstawaniu uszkodzeń i tym samym drogim naprawom.